INSTYTUT NAUK BIOLOGICZNYCH

Uniwersytet w Siedlcach

kierunki studiów

Dlaczego warto studiować nauki biologiczne? Powody można mnożyć. A w skrócie. Biologia –  (z gr. βίος (bios), życie i λόγος (logos), słowo, nauka) jest to dziedzina nauki zajmująca się badaniem i opisywaniem życia. Dobrze mieć jakieś pojęcie o życiu, nie sądzicie?

A ponadto dzięki naukom biologicznym:

  • Rozumiemy otaczający nas świat. Dlaczego ptaki latają? Dlaczego drzewa zmieniają kolor jesienią? Dlaczego jedne bakterie są dobre a inne mogą nas zabić? Czy człowiek naprawdę pochodzi od małpy?
  • Rozumiemy, jak działa nasz organizm: dlaczego po intensywnych ćwiczeniach bolą nas mięśnie? Dlaczego po jedzeniu robimy się senni? Jak możemy szybko się obudzić? Dlaczego nasze serce bije szybciej, kiedy się denerwujemy? Dlaczego ziewanie jest zaraźliwe?
  • Rozwijamy myślenie przyczynowo - skutkowe i zdolność analizy zjawisk, dostrzegamy zależności w złożonych schematach, umiejętność obserwacji, wyciągania wniosków, przewidywania konsekwencji zdarzeń…

No bo  przecież biologia to samo życie.

Powody, dla których warto studiować nauki biologiczne nie kończą się. Podsumowując: jeśli rozumiemy złożoność świata, zaczyna nas on bardziej zachwycać, dążymy do kontaktu z naturą (a to wiadomo, samo zdrowie), lepiej rozumiemy zachowania innych, potrafimy zająć stanowisko podczas dyskusji na temat GMO albo szczepień, uczymy się przy okazji krytycznego patrzenia na otrzymywane informacje i sprawdzania źródeł, które ich dostarczają.