Festiwal Nauki i Sztuki

W dnia 19-21.10.2023 r. odbyła się jubileuszowa 25-ta edycja Festiwalu Nauki i Sztuki w Siedlcach. Siedlecki Festiwal jest drugim, po Festiwalu Nauki w Warszawie, najstarszym festiwalem nauki w Polsce i w tym roku z wielką radością świętowaliśmy srebrny jubileusz.

Festiwal Nauki to okazja do spotkania z badaczami, reprezentującymi różne dyscypliny naukowe i pochodzącymi z wielu ośrodków naukowych. To miejsce, gdzie można zdobyć nową wiedzę, poznać ciekawych ludzi i ich badawcze pasje, usłyszeć o najnowszych odkryciach i trendach w nauce. To także miejsce, gdzie rodzą się zainteresowania młodych ludzi, a może nawet zapadają decyzje o wyborze przyszłej drogi zawodowej.

Program tegorocznego Festiwalu był bardzo bogaty i zróżnicowany, a wydarzenia festiwalowe obywały się w wielu miejscach na wszystkich wydziałach naszego
Uniwersytetu, a także poza jego murami.

Sesja inaugurująca 25-ty Festiwal Nauki i Sztuki w Siedlcach odbyła się w auli im. J. Skolasińskiego w Instytucie Nauk Biologicznych, gdzie rozpoczęła się historia Festiwalu i gdzie odbywały się jego pierwsze edycje. Otwarcia Festiwalu dokonał Prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą dr hab. inż.
Zbigniew Karczmarzyk, prof. uczelni.

W sesji inaugurującej Festiwal licznie przybyli goście wysłuchali trzech znakomitych
wykładów:
O czym rozmawiają pająki, prof. dr hab. Marek Żabka, biolog, arachnolog,popularyzator nauki, nauczyciel akademicki, Uniwersytet w Siedlcach
Błędy w nauce. Jak mylili się nawet najwięksi uczeni?, mgr Wiktor Niedzicki, popularyzator nauki, dziennikarz, prezenter radiowy i telewizyjny, nauczyciel akademicki, Politechnika Warszawska
W jednym mieście ponad dwieście – dzikie gatunki pszczół w Polsce, dr Justyna Kierat, biolog, melitolog, ilustratorka przyrodnicza, nauczyciel akademicki, Wydział Biologii, Uniwersytet Jagielloński

Bardzo dziękujemy, że byliście Państwo z nami!