38

Podczas Festiwalu Nauki i Sztuki w Siedlcach pracownicy Instytut Nauk Biologicznych oraz zaproszeni goście przygotowali szereg bardzo ciekawych wykładów i warsztatów. Uczestnicy licznie wzięli udział w zajęciach warsztatowych o bardzo zróżnicowanej tematyce:
Antyoksydacyjne właściwości olejków eterycznych dr hab. Hubert Sytykiewicz, prof. uczelni, mgr inż. Magdalena Ruszczyńska
Czy wiesz, że 60% Twojego DNA jest takie samo jak muszki owocowej – mutanty Drosophila melanogaster? dr hab. Joanna Mitrus, prof. uczelni, mgr Danuta Koczkodaj
W laboratorium biologii molekularnej – izolacja DNA z materiału biologicznego dr Paweł Czerniewicz
Tylko pająk tak potrafi dr Barbara Patoleta
Zobacz DNA na własne oczy dr hab. Joanna Mitrus, prof. uczelni, mgr Danuta Koczkodaj
Różne oblicza cholesterolu dr hab. Iwona Łukasik, prof. uczelni, dr hab. Sylwia Goławska, prof. uczelni
Wpływ różnych grup antybiotyków na wybrane drobnoustroje dr Aneta Frankowska - Maciejewska, dr Kamila Wierzchowska
Czy małże są dobrymi bioindykatorami? System SYMBIO dr hab. Beata Jakubik, dr hab. Krzysztof Lewandowski

Dużym zainteresowaniem cieszyła się również sesja pt.: „Popołudnie z biologią”, w której mogliśmy wysłuchać wykładów pracowników INB, doktorantów oraz zaproszonych gości:
Biofilm – sposób bakterii na przetrwanie prof. dr hab. Barbara Kot
Ameryka Południowa była wyspą dr Andrzej Kołodziejczyk
Wielka Rafa Koralowa - ginący raj dr Barbara Patoleta, prof. dr hab. Marek Żabka
Seks pod muszlą - osobliwości rozmnażania ślimaków dr hab. Beata Jakubik, dr hab. Krzysztof Lewandowski  (Instytut Nauk Biologicznych)
Motywy hydrobiologiczne w twórczości Jeremiego Przybory dr hab. Krzysztof Lewandowski
Ewolucyjny wyścig zbrojeń – jak nie dać się „okukać” prof. dr hab. Artur Goławski, mgr Agnieszka Parapura
Mój artystyczno-naukowy świat ptaków (wykład z pokazem zdjęć oraz wystawa obrazów), mgr Agnieszka Parapura
Wpływ rozwoju sieci dróg szybkiego ruchu na zachowanie zimujących myszołowów, mgr Paweł Cieśluk

W holu Instytutu Nauk Biologicznych można było podziwiać wystawę rysunków Kiry Ivanovej uczennicy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Stanisława Staszica w Siedlcach pt. Ptaki - moja pasja.

Podczas trwania Festiwalu mogliśmy podziwiać obrazy doktorantki Instytutu Nauk Biologicznych Agnieszki Parapury, która wspaniale opowiadała o swojej pasji ornitologicznej, a swój zachwyt przyrodą przelewa na płótna. Wystawa trwała przez tydzień. Zapraszamy na stronę facebookową Agnieszki, na której umieszcza obrazy jak i zdjęcia przyrodnicze – Agnieszka Parapura – art.: facebook.com/Agnieszka-Parapura-art-307191206509154. "

Bardzo dziękuję wszystkim osobom, które przygotowały i wspaniale poprowadziły zajęcia, a młodym artystkom za przygotowanie wystaw! Dziękuję również wszystkim uczestnikom zajęć biologicznych. Mam nadzieję, że przyczyniły się one do rozbudzenia zainteresowań i pasji przyrodniczych i że na długo zostaną w Waszej pamięci.
A za rok kolejna edycja Festiwalu Nauki i Sztuki, na która już teraz serdecznie zapraszam.
Marzena Stańska