INSTYTUT NAUK BIOLOGICZNYCH

Uniwersytet w Siedlcach

Zbyszek 1

Nagrodę Złotego Jacka 2024 w kategorii popularyzator nauki przyznano dr hab. Zbigniewowi Kasprzykowskiemu. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się 17 października br. w Muzeum Regionalnym w Siedlcach. To prestiżowe wyróżnienie przyznawane przez Kapitułę, która reprezentuje Siedleckie Towarzystwo Naukowe, Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne "Brama" oraz Muzeum Regionalne w Siedlcach.

Dr hab. Zbigniew Kasprzykowski, ukończył studia biologiczne w Wyższej Szkole Rolniczo-Pedagogicznej w Siedlcach i od 1997 roku jest ściśle związany z siedlecka uczelnią. W 2005 roku uzyskał stopień doktora na Akademii Podlaskiej, a w 2015 – doktora habilitowanego na Uniwersytecie Szczecińskim. Główna tematyka badawcza jaką zajmuje się od początku zatrudnienia to biologia i ekologia ptaków, a głównym terenem badań jest krajobraz rolniczy wschodniej Polski. Przedmiotem jego badań były z jednej strony powszechnie znane i gromadnie gniazdujące gawrony, a drugiej słabo zbadane i skryte bąki. Nie obce mu są też ptaki drapieżne takie jak: myszołowy, błotniaki i pustułki.

Na jego dorobek naukowy składają się 153 publikacje naukowe, w tym 62 prace w wysoko punktowanych czasopismach posiadających tzw. impact factor. Wypromował ponad 20 prac licencjackich i magisterskich, jeden doktorat i aktualnie sprawuje opiekę nad kolejnymi trzema doktorantami. Współpracuje z wieloma krajowymi ośrodkami naukowymi m.in. z Polską Akademią Nauk, Uniwersytetem Gdańskim, Uniwersytetem Adama Mickiewicza we Wrocławiu oraz instytucjami zagranicznymi: Uniwersytetem w Kapsztadzie, Czeskim Uniwersytetem w Pradze i Narodowym Uniwersytetem w Laosie. Bierze udział w działaniach organizacji pozarządowych m.in. Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, Mazowieckiego-Świętokrzyskiego Towarzystwa Ornitologicznego i Towarzystwa Przyrodniczego Bocian.

Od samego początku zatrudnienia na siedleckiej uczelni udziela się jako popularyzator nauki, prowadzi prelekcje dla młodzieży, wykłady w ramach Festiwali Nauki i Sztuki w Siedlcach oraz  dni otwartych. Jest zapraszany na pogadanki do siedleckich szkół. Dla młodzieży szkolnej organizuje wycieczki terenowe. Wiodącym tematem zajęć są oczywiście ptaki i znaczenie tej grupy zwierząt w kształtowaniu bioróżnorodności Polski. Opowiada też o swoich podróżach, których głównym celem jest poznawanie walorów przyrodniczych odległych krajów. Od dwóch lat zajmuje się tworzeniem kanału na You Tube o nazwie Pasja Przygody. Jest to doskonały sposób na ilustrowanie jego bogatej aktywności, a z drugiej strony - na zwiększanie wrażliwości przyrodniczej społeczeństwa.