„Ochrona różnorodności gatunkowej cennych przyrodniczo siedlisk na użytkach rolnych na obszarach Natura 2000 w woj. lubelskim”
Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
Uniwersytet Przyrodniczo - Humanistyczny w Siedlcach jako partner Projektu współpracuje z Instytutem Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa PIB w Puławach, który jest liderem Projektu.
Umowa Partnerska nr KIK/25 – 1-3/UPH z dn. 02.01.2012r. pomiędzy Instytutem Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowym Instytutem Badawczym w Puławach a Uniwersytetem Przyrodniczo - Humanistycznym w Siedlcach.
Termin realizacji: 2011 - 2017
Wartość dofinansowania całego projektu ( strona szwajcarska ) : 2 424 874 CHF, w tym dofinansowanie dla UPH 421 380 CHF
Zespół badawczy:
dr Marzena Stańska – koordynator, kierownik Biura Projektu KIK/25
dr Izabela Hajdamowicz
mgr Andreas Hirler
mgr Łukasz Nicewicz
mgr Martyna Pasik
oraz grupa wolontariuszy
Rozliczenia i sprawozdawczość:
mgr Agnieszka Guzek
Główne cele Projektu to:
Celem długofalowym projektu jest ochrona różnorodności gatunkowej cennych przyrodniczo siedlisk na użytkach rolnych na obszarach Natura 2000 w woj. lubelskim.
- Stworzenie podstaw systemu monitoringu efektów programów rolnośrodowiskowych na różnorodność gatunkową różnych grup taksonomicznych (rośliny, pająki, prostoskrzydłe, ptaki) na użytkach rolnych na obszarach Natura 2000 w woj. lubelskim;
- Ocena skuteczności różnych praktyk rolniczych oraz całych systemów produkcji rolnej w ochronie różnorodności gatunkowej cennych przyrodniczo siedlisk na użytkach rolnych;
- Transfer uzyskanej wiedzy do beneficjentów (rolnicy, samorządy terytorialne, doradcy rolnośrodowiskowi, przedstawiciele organizacji pozarządowych, itd.), mających wpływ lub/i zainteresowanych stanem środowiska na użytkach rolnych.
UPH jako jeden ze strategicznych Partnerów Projektu zajmuje się badaniem różnorodności gatunkowej pająków w cennych przyrodniczo siedliskach na użytkach rolnych w woj. lubelskim, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów Natura 2000. Analizujemy również wpływ zabiegów stosowanych w programach rolnośrodowiskowych oraz w różnych systemach produkcji rolnej na różnorodność pająków. Na podstawie uzyskanych wyników badań zostaną przygotowane zalecenia zmian w programach rolnośrodowiskowych umożliwiających ochronę i zwiększanie różnorodności gatunkowej pająków oraz zostaną stworzone podstawy monitoringu pająków na terenach rolniczych.
Storna główna Projektu KIK/25: http://www.agropronatura.pl/